Petr Mrázek je mistrem světa!

Česká reprezentace v sobotním semifinále zaskočila rozjeté Švédsko a po vysoké výhře 7:3 postoupila do finále. Fanoušci Blackhawks tím získali jistiou, že alespoň jeden z hráčů Chicaga si z Prahy odveze zlatou medaili, ačkoliv Petr Mrázek plnil v domácím týmu roli dvojky a role Philippa Kurasheva během šampionátu zeslábla až do situace, kdy do čtvrtfinále a semifinále vůbec nezasáhl. Nakonec to ale bylo právě jeho Švýcarsko, které v nájezdech vyřadilo Kanadu 3:2 a v boji o zlato vyzvalo českou reprezentaci.

V něm zvítězilo Česko a ve fantastické domácí atmosféře dotáhlo povedený turnaj do sladkého konce. Z prvního českého titulu po 14 letech se kromě Mrázka, který opět jistil záda nejlepšímu brankáři turnaje Lukáši Dostálovi (Anaheim), raduje také celá řada bývalých hráčů Blackhawks. David Kämpf (Toronto) po obětavé přihrávce Dominika Kubalíka (Ottawa) pečetil finálovou výhru do prázdné branky a oba jmenovaní skórovali v semifinále proti Švédsku. Důležitou roli v české sestavě měl také obránce Michal Kempný (Sparta), zatímco Jan Rutta (San José) sledoval boj o zlato jen z tribuny, když po semifinálové výhře obdržel dodatečný trest. Asistentem GM české reprezentace byl další bývalý hráč Chicaga, Martin Havlát.

Kurashev ve finále odehrál 5 a půl minuty a do statistik se nezapsal. V sedmi zápasech posbíral dva body za asistence a z turnaje si odvezl stříbrnou medaili.

Jinou medaili už zástupci Hawks bohužel nezískali. Američané Vlašić s Jonesem a Němec Reichel vypadli ve čtvrtfinále a Connor Bedard si potvrdil, že utkání o bronz není typicky něco, odkud by Kanaďané odcházeli vítězně. V souboji o bronz v Praze prohráli se Švédskem 2:4 a Bedard během 10 minut na ledě zaznamenal pouze -2. Celkem na turnaji nasbíral 8 bodů (5+3) v deseti střetnutích, v nejdůležitějších momentech šampionátu však měl jen epizodní úlohu.