Na Draftu 2024 budou Blackhawks vybírat z druhého místa
Loterii o volbu z 1. místa na Draftu 2024 vyhrálo San José a protože v následné loterii o volbu z 2. příčky uspělo Chicago, zůstalo pořadí na předních pozicích beze změny, tak jak jej určilo umístění jednotlivých týmů v konečné tabulce po základní části. Blackhawks skončili předposlední a proto měli jistotu, že budou v 1. kole volit nejhůře jako čtvrtí, nakonec si ale výhrou ve druhé loterii podrželi své 2. místo.
„Hodně lidí mi asi nebude věřit, ale vnímám to jako výhru. To, že jsme se nepropadli a zůstali na svém, z toho mám velkou radost. Půjdu na večeři a oslavím to,“ řekl GM Kyle Davidson.
Jedničkou bude nepochybně kanadský útočník Macklin Celebrini z Boston University, kterého získají Sharks. GM Davidson měl ve stejné pozici před rokem snadnou práci, když si vybral Connora Bedarda, tentokrát jej ale čeká o trochu složitější úkol. Zdá se, že na druhém místě se Chicagu nabízejí především dvě možnosti: útočník Ivan Demidov z Petrohradu a obránce Artyom Levshunov z Michigan State University.
V tuto chvíli mají Blackhawks v 1. kole nadcházejícího draftu ještě jednu volbu, 20. celkově od Tampy Bay, kterou dostali při trejdu Brandona Hagela. Pro úplnost dodejme, že přestože Chicago v jedné z letošních loterií zvítězilo, může stále teoreticky vybírat z 1. místa příští rok. Podle současných pravidel může jeden tým přeskočit na 1. místo draftu díky loterii jen dvakrát během pětiletého období a Chicagu se to podařilo loni, zatímco letos Hawks díky loterii zůstali na své 2. příčce.
Ivan Demidov v letošní sezoně dominoval ruské juniorské lize MHL (23+37 ve 30 zápasech základní části a 11+17 v 17 utkáních playoff) a vedle Celebriniho je asi nejtalentovanějším hráčem na draftu. Chicago by v něm získalo skvělé pravé křídlo a produktivního hokejistu, jakých mezi svými nadějemi mnoho nemá. Ať už by Demidov nastupoval v jednom útoku s Bedardem nebo by se kolem něho stavěla druhá formace, pro Chicago je možnost získat hráče takových kvalit jistě velmi lákavá.
Loni si ve 2. kole Chicago vybralo ze stejné soutěže šikovného útočníka Romana Kantserova, který letos v Magnitogorsku prožil podařenou sezonu, když v 53 zápasech nasbíral 15 bodů (8+7) a ve 23 utkáních pomohl svému týmu vybojovat Gagarinův pohár 13 dalšími body (4+9). Blackhawks tak ukázali, že se rizikům spojenými s výběrem ruského mladíka obecně vzato nebrání, přesto je to faktor, který musíme brát v potaz. S výškou 180 cm nepatří Demidov mezi nejvyšší hráče (a mladí útočníci Hawks jsou jako celek spíše menšího vzrůstu) a nedávné zranění kolene ho na dva měsíce vyřadí z tréninkového procesu, to by však nemělo jeho šance na draftu nikterak mařit. Složitější je to právě s jeho působením v Rusku, nejen s ohledem ne geopolitickou situaci a válku, kterou Rusko vede na Ukrajině.
Smlouva s Petrohradem mu vyprší v létě 2025 a jeho agent tvrdí, že Demidov má v úmyslu v tu chvíli odejít do NHL. Jednoduché to ale nebude, v nedávné době jsme viděli, že ruští hokejisté mají starosti s vízem (Kaprizov) či základní vojenskou službou (Fedotov) a ne vždy projevují o zámoří velký zájem. Chicagu se takto nepodařilo přivést třeba Artura Kayumova z Kazaně, kterého draftovalo ve 2. kole v roce 2016, nebo zpátky Maxima Shalunova (nyní Jaroslavl), který v KHL podává dlouhodobě velmi dobré výkony. Nadaného brankáře Ivana Nalimova přivedli do Ameriky zřejmě příliš pozdě a jeho slibně rozjetá kariéra vzápětí zkolabovala. Zdá se, že jiné kluby (např. Arizona/Utah, Buffalo, Columbus, Philadelphia) mají v Rusku lepší zkušenosti a konexe, zatímco Blackhawks mohou jen vzpomínat na v 1. kole draftované Yakubova, Vorobieva a Babchuka, kteří v NHL pohořeli. Ani jinak nemá Chicago dosud s čestnou výjimkou Artemiho Panarina štěstí na ruské hvězdy ve svém kádru. Alexei Zhamnov podával dobré výkony, jenže po výměně za Jeremyho Roenicka to měl složité, a od Nikolaie Khabibulina i Borise Mironova se čekalo víc. V Chicagu mimo to působili spíš hráči druhého sledu typu Anisimova, Krivokrasova, Koroleva nebo Karpovtseva. Změnit by to mohl právě Ivan Demidov…
Pokud se Chicagu zamlouvá spíš příležitost získat vynikajícího zadáka a tím spolu s Vlašićem, Korchinskim, Rinzelem a dalšími vyřešit svou obranu na dlouhé roky dopředu, nabízí se především Artyom Levshunov. Běloruský hokejista už v zámoří působí a na Michigan State University si v prvním roce vedl skvěle, když v 38 zápasech nasbíral 35 bodů (9+26), 44 trestných minut a +27 a byl nominován na Hobey Baker Award pro nejlepšího hráče v univerzitní lize. Levshunov má fantastické předpoklady: je silný a urostlý, výborně bruslí a rád se zapojuje do útočení. Má před sebou ještě hodně práce, ale v už tak slibné obraně Hawks by mohl jednou zastávat vedoucí úlohu, také proto, že hraje s holí napravo, zatímco na druhé straně má Chicago mezi nadějemi přetlak.
Mimo jmenované dvojice, která si může dělat největší ambice na druhé a třetí místo na draftu, pro Blackhawks připadají v úvahu snad jen kanadští útočníci Cayden Lindstrom a Barkly Catton. Vysoko bude letos draftováno víc obránců než je obvyklé, jenže Buium, Dickinson i vysoký Silayev jsou leváci, Parekh je velmi ofenzivní a pro Yakemchuka je druhé místo asi přehnaně brzy. Z chicagského hlediska se Levshunov jeví jako jasná volba, pokud by klub hledal obránce.
V útoku je alternativ k Demidovovi více. Lindstrom vynechal MS18 a v playoff WHL neměl moc příležitostí zaujmout kvůli zranění zad, v základní části se ale jevil výtečně. Ve 32 zápasech zaznamenal 46 bodů (27+19) a 66 trestných minut a pro skauty je lákavá jeho kombinace urostlé postavy, silového pojetí hry, šikovnosti na malém prostoru a dobrého pohybu. Jako centr do druhé formace za Bedardem by byl Lindstrom papírově perfektní, splňuje všechny atributy. Catton je sice menší postavy, ale vyvažuje to šikovností, vynikajícím bruslením a produktivitou, když ve WHL letos nasbíral 116 bodů (54+62) v 68 zápasech. Druhé místo na draftu je ale i v jeho případě asi trochu brzy a Chicagu by se na jeho pozici hodil víc hokejista typu Lindstroma.
Kolem první desítky, resp. dříve než přijdou Hawks na řadu na 20. místě, budou na draftu třeba střelec Cole Eiserman, syn Jarome Iginly Tij nebo dvojice útočníků, kteří se stejně jako Celebrini (Celebrini a Adam Fantilli se z Evropy vrátili domů, v sestavě Kanady je nahradili Dubois, Paul a Hagel) představí také na MS v Praze a Ostravě – za Finsko nastoupí Konsta Helenius a za Norsko bude hrát Michael Brandsegg-Nygård.
Kolem 20. příčky by měl být Chicagu k dispozici třeba český obránce Adam Jiříček, jehož sezonu poznamenalo dlouhodobé zranění kolene, případně jiní dva zadáci s holí napravo: Kanaďan Henry Mews nebo Američan E.J. Emery. Z útočníků by mohli Hawks zaujmout třeba produktivní křídelník Terik Parascak, centr Chicaga Steel v USHL Michael Hage nebo komplexní centr Sacha Boisvert, který na podzim nastoupí na University of North Dakota.
Z českých hokejistů by měli být vedle Jiříčka vysoko draftovaní útočník Adam Jecho (Edmonton, WHL) a obránce Dominik Badinka (Malmö, Švédsko) a na juniorském šampionátu na sebe upozornili útočníci Ondřej Becher s Matyášem Melovským.
Celkem mají Hawks letos na draftu 9 voleb: dvě v 1. kole, tři ve 2. kole (kromě své ještě ty od LA a od Vancouveru), dvě ve 3. kole a po jedné v 5. a 6. kole.
Na Martina Nečase se údajně dotazovala téměř celá NHL, nyní se ale zdá, že vážný zájem projevilo pouze pět celků. Podle The Athletic jimi jsou Winnipeg Jets, Chicago Blackhawks, Montreal Canadiens, Calgary Flames a Boston Bruins.
Rozhovor s Martinem Mišiakem: https://sportweb.pravda.sk/hokej/ostatne/clanok/713443-hossa-s-mikitom-vydlazdili-cestu-slovakom-do-top-timu-v-nhl-stopu-v-nom-chce-zanechat-aj-mladik-ktoremu-manazer-zruinoval-prekva/
No ten extra velky narust stropu nam uplne nenahral k tomu, ze se k nam UFA nejak pohrnou..
Ja uz bych se nebal dat i dlouhodobejsi smlouvy vhodnym UFA, ale uvidime, jak se k tomu letos postavi GM..
Očekává se, že Hawks podepíšou i nějaký „lepší“ volný hráče, ale jsme ve fázi, kdy to stále budou jen krátký smlouvy na rok nebo dva a to pro ty lepší hráče nemá úplně smysl.
Postupně by měly začít dozrávat mladý naděje, sestava by měla být kvalitnější jak z tohohle směru, tak pokud jde o posily v podobně hotových hráčů, ale nebude to o moc. Ještě bude potřeba dost trpělivosti a víry
Blizi se draft a Bedarda je nutny obklopit kvalitou, Davidson zatim krome tankovani a postavenbi tymu, ktery by mel problemy i v Ceske extralize, nedokazal vubec nic a nepresvedcil me, popravde mam k temto analytickym mladym GM, kteri nikdy nehrali hokej, dost averzi. John Chayka, DUubas a spol. Spojuje je velky hype a nulove vysledky. Meli jsme stesti na Bedarda, toho by draftoval i osel, otazka je co dal, generacni talent nemuze hrat se soucasnym spoluhracskym materialem, ale krome nekolika relativne slibnych mladych beku tam ted neni vubec nic.
Draft je loterie, pokud fakt neni stesti na jednoznacnou jednicku, tak uvidime co prijde, ale mozna by nebylo od veci vzit i nejaky UFA, bohuzel se GM celkem jednoznacne vyjadril, ze zajem o Kanea neni. Jako je to pri vsi ucte k Mikitovi nejlepsi hrac historie klubu, myslim bez debat, hraje furt dobre. Ten odchod nebyl uplne idealni.
Artyom Levshunov - rozhovor jsme měl s několika týmy. JEdiný tým, který mě vzal na večeři byli Hawks. Že by znamení? :-)
A dneska jsme se "vzdali" jednoho druheho kola za to, ze budeme pickovat nepatrne vyse... Hm, tak to nechapu, pri te vyrovnanosti letos...
Button zapracoval na Draft rankingu a vida -- uz to vypada trochu jinak. Toho Rusa bych nebral..
Letos musi scuti zamakat, loni to meli 'prakticky bez prace'...
V lete by pak mel maknout GM, je nutne privest nejake UFA, pripadne udelat nejaky trejd..
Já bych ho bral :) Tak jako tak, doufám, že někde dostane větší roli, šanci na větší prostor si podle mě zasloužil
Nečas nejspíš končí v Caroline,chce víc peněz,co ho dostat k nám :D
Takhle to ale v rámci NHL nefunguje, je to byznys. Pokud jde o prokazatelnost a právní stát, s tím asi úplně v souladu není třeba jednozápasová stopka, kterou teď dostal Soucy, nebo půlroční distanc, který dostal Nichushkin. Záleží samozřejmě na podmínkách smluv, ale NHL jde hlavně o její vlastní zájmy, resp. zájmy majitelů. NHLPA v tomhle úplně silná není (nehledě na to, že Quenneville už není hráč).
Taky jsem četl o tom, že se na něj nějaké týmy vyptávaly a že on sám pracuje na tom, aby se mohl vrátit. Byl na nějakých školeních, byl snad i někde v médiích a podcastech, takže to asi nezabalil. Ale jedna věc je, aby mu NHL/Bettman povolili návrat, a druhá pak jestli to kousnou fanoušci (a novináři) toho týmu, který mu dá další šanci. Viz Babcock v Columbusu. Nebo když Arizona draftovala Mitchella Millera a když stejný hráč později podepsal s Bostonem (teď hraje v Rusku). A příklad z druhé strany: Montréal si vysloužil hodně kritiky, když draftoval Logana Maillouxe, ale vyseděli to a teď už má za sebou debut v NHL. Těžký, veřejné mínění dělá hodně. A i když se to někdy nezdá, tak NHL na tom samozřejmě záleží. V Americe ještě víc než tady. I přesto to vypadá, že morálka je majitelům ukradená, pokud mají hráči/trenéři výsledky, což ostatně dokazuje i to, že ti výše jmenovaní dostali šanci a že se na Q týmy ptají…
Je složitý to hodnotit, když nikdy nemáme kompletní obrázek. A v NHL je spoustu kvalitních trenérů, i těch mladých progresivních, že v ní asi Q, Babcock nebo Bill Peters vyloženě nechybí. Jestli je to fér, to nevím. Z hlediska právního státu asi není, ale ani sport, ani byznys v tomhle férový nebývají, to víme.
Jen tak mimochodem na nhl.cz je článek o Jeoleovi Quennevillovi, že se na něho několik týmů ptalo s tím, že by ho patrně chtělo angažovat, ale je stále neoficiálně suspendován NHL. Jediný kdo ho může opět "uvolnit" je údajně Garry Bettman, respektive NHL. Za mě je to v právním státě totální úlet, jestli se něčím provinil, tak ať to prokáží a určí jasný trest. Nějaká neoficiální zatím tříletá suspendace bez odůvodnění, možnosti odvolání a určení doby trestu je za mě strašně špatně. Originální článek viz níže:
https://www.thefourthperiod.com/may-2024/quenneville-still-ineligible-to-coach-in-nhl
Chapu ty argumenty, ale Eiserman se v zebriccich dost propada, krome strely ho kritizuji snad za vsechno ostatni (a.k.a. Kubalik). Naopak nekteri jdou porad nahoru, prestoze na dvojku je to az moc vysoko: Iginla, Sennecke... Lindstrom oka, muze byt. Akorat mu konec sezony pokazilo zraneni, takze z nejdulezitejsich zapasu taky moc neni srovnani. Asi bude nejakou dobu trvat, nez zjistime, jestli Hawks vybrali spravne, a nezbyva nez doufat :)
Můj pocit z amerických novin je , že problém s (Bělo)rusem se směrem ke sportu vůbec neřeší. Za mě je toho ale víc.
@Demidov - Není porovnání se zbytkem světa, nehrál na MS18, MS20, nikde. A nikde není jistota jestli a kdy do NHL půjde, Michkov byl loni také braný jako jasný #2, ale propadl se až na #7. NAvíc je to další malí, šíkovný hráč, těch má Hawks už dost.
@Levshunov - hraje v NCAA, ten se asi do Běloruska chtít vracet nebude.
Co Hawks chybí je někdo velký, silný a zároveň šikovný, schopný hrát na křídle s Bedardem, za mě by byla nejlepší volba Lindstrom pak dlouho nic a pak Eiserman.
To není špatný nápad, ale Celebrini je jasná jednička, San José měnit nebude