Po zahanbující porážce se Seattlem 5:8 se hráči Chicaga rychle znovu naladili na vítěznou notu a přestože proti Buffalu museli otáčet dvoubrankovou ztrátu, nakonec se po výhře 4:3 v prodloužení radovali ze čtvrtého vítězství v posledních pěti zápasech. Rozhodujícími postavami úterního zápasu byli především obránce Seth Jones (2+1) a útočník Philipp Kurashev (1+2). Kurashev nejprve skvělou přihrávkou našel najíždějícího Murphyho, který svou čtvrtou trefou v sezoně poslal Hawks do vedení. Hokejisté Sabres ale brzy srovnali a jen pár vteřin před první přestávkou pak snadno přetavil pěknou přihrávku Skinnera v zasloužené vedení střelec Thompson. A když ve vlastní přesilovce Domi nezachytil neposedný puk na modré čáře, zařídil Krebs perfektně zakončeným brejkem Buffalu dvoubrankový náskok. Jenže další gól už Petr Mrázek nepustil, celkem si připsal 30 zákroků a domácí se postupně vrátili do hry. Ve 42. minutě tečoval Kurashev střelu Setha Jonese a při závěrečné powerplay si oba hráči v golovém zápisu prohodili role. Andersonovi, bývalému brankáři Hawks, výtečně překážel na brankovišti Tyler Johnson, Jonesův gól však platil a v prodloužení pak nejvytíženější domácí obránce (bezmála 24 minut na ledě) přidal ještě jeden. Sabres svou šanci nevyužili a z protiútoku usměrnil Jones zblízka do sítě přihrávku Tylera Johnsona. „Nezačali jsme zápas tak, jak jsme chtěli, ale po druhé třetině jsme šli do šatny nabuzení. Dařilo se nám a bavili jsme se o tom, co musíme udělat, abychom se dostali zpátky do zápasu a vyrovnali a to se nám nakonec povedlo. Vždycky je skvělé, když se obránci zapojují do útoku. Zatím se nám to letos moc nedařilo, tak snad to bude ve druhé půlce sezony lepší,“ pověděl Seth Jones. „Minulý zápas to bylo špatné, ale jdeme dál. Třetí třetinu jsme odehráli výborně, tlačili jsme se do branky, byly tam teče a clony a dali jsme z toho nějaké ošklivé góly. Ukázali jsme charakter a že spolu umíme hrát jako tým,“ cení si brankář Petr Mrázek.
Ale v roce 2023 máme dobré čísla jak se dozvěděli že ten Badart nebude jistý tak jim to docela jde
Po hokejové stránce je to letos bolest. Tak proč neřešit třeba politiku nebo LBQT? Nejsem úplně seznámen s případem Provorova, ale zdá se mi ta doba taková fanatická. Nevezmete si pásku nebo nepokleknete a v tom momentě jste homofob/rasista/xenofob. Nenechávají prostor pro lidi, kteří nikoho neodsuzují/neomezují/neutlačují, pro lidi kterým je to celé třeba úplně jedno. Slovy klasika: co mi není rovno, po tom je mi h---o. Žiju a nechávám žít.
No, ano, ale to já v zásadě nerozporuju. Mně šlo spíš o to srovnávání s Ovečkinem, resp. všemi ostatními ruskými hráči v NHL.
„Povinná“ účast na manifestacích toho či onoho mi taky dost vadí, v tom jsme za jedno. Ale tím, že je Provorov jediný, kdo se v tomhle případě nějak vymezil, tak to prostě působí silněji jako negativní gesto, ať už si on sám ve skutečnosti myslí cokoliv. A to, že je to Rus, to mu v očích veřejnosti v tuhle chvíli taky nepomohlo.
Lazerus je ve svých názorech konzistentní a dává je rád najevo. Nepřekvapí a proto mi za rozčilování ani nestojí. Souhlasím ale s tím, že nenávist a náboženství jdou příliš často ruku v ruce, ačkoliv to už je taky jiná debata :)
Je to zkratka, ale stojím si za ní. Provorov řekl že respektuje, ale nepodporuje. České noviny nesleduji, ale na twitteru se k tomu vyjadřovalo hodně NHL novinářů, něco si připsali novináři a bloggeri/podcasteri kteří píší o Hawks, přijde mě to levný a trapný. Korunu asi nasadil, jako obvykle, Lazerus, který na twitteru napsal, že hráč nemá schovávat svoji nenávist za náboženství. To je jak z Rudého práva. V podstatě říká, respektoval znamená slepě podporovat, pokud nepodporuješ tak nenávidíš.
To je dost velká zkratka. Co tím chceš říct? Deník Sport srovnává Provorova jen s Ovečkinem, a usuzuje z toho, že na Ovečkina si nikdo nedovolí, zatímco Provorov je defacto nula. Ty zmiňuješ hodně ruských hráčů, v tom případě o slávu nejde. Spíš je to pak otázka právní, smlouvy, výplaty, NHLPA apod. NHL je především byznys, zábavní průmysl. Provorov Flyers sám o sobě asi nic extra nevydělává a tímhle svým gestem má naopak možnost klubu marketingově uškodit. Blackhawks s tlakem veřejnosti v podobném směru vlastně mají dost aktuálních zkušeností. Pokud by fanoušci přestali chodit na zápasy Capitals nebo přestali kupovat Oviho merch nebo přestali oslavovat jeho rekordy, tlak na něj a jeho politické vystupování ve veřejném prostoru by se zvýšil. NHL odráží to, co chtějí majitelé, a to odráží to, co chtějí lidé.
Je problém v tom, že v (tomhle) byznysu není na morálku úplně místo, ať už u majitelů, hráčů nebo u veřejnosti? Nebo je problém v tom, že je zámořská/západní veřejnost citlivější na práva menšin, BLM, ekologii apod. než jsme my tady? Zčásti je to generační věc, z části geografická. Stejně jako je u nás hodně lidí, kterým je Ukrajina ukradená a posuzují to jen podle toho, jak důsledky téhle války dopadají na ně samotné, tak v Americe je hodně takových, kteří nechápou, proč by měli sypat peníze do (další) války někde na druhém konci světa. Ukrajina je pro Američany vzdálená, menšiny, BLM a další, to jsou věci, které se jich bytostně týkají. A my to máme (obecně) spíš naopak, i když to je na delší debatu.
Ano, po hodnotové stránce dává smysl, kdyby byla kritika Provorova a Ovečkina obdobná, oba stojí na té konzervativní straně, oba za jejich postoje ocení spíš republikáni než demokraté. Ale když zmiňuješ hodně ruských hráčů, tak to nemůže být jen o tom, že Ovečkin je slavnej a důležitej. Myslím, že whataboutismu bychom se měli snažit vyhýbat, stejně si pak každý vybere jen to srovnání, které se mu hodí. Jako zajímavější debata mi přijde to, jak spolu souvisí liberální hodnoty na jedné straně a na druhé straně snaha Provorova umlčet, ostrakizovat a trestat. Kde je hranice svobody slova (a vyznání), tu ostatně ohledáváme i tady, když vezmu v potaz dezinformační scénu. Jenže i tahle konkrétní Provorovova situace (podobně jako poklekávání před zápasy) vypadá z našeho pohledu jinak, „povinná“ účast na socialistických manifestacích čehokoliv, to je zkušenost, která naši společnost i dnes nabádá k obezřetnosti.
K zamyšlení je i tahle zkratka: Deník Sport má v titulku napsáno „LGBT dráždí, Putin ne“. Odsud to vyznívá tak, že to vidíme spíš opačně, Putin nás dráždí hodně a americké/západní vztahy k menšinám+ považujeme za přehnané. Jenže to je právě jeden z hlavních narativů Putinova režimu, že Západ je zvrácený, že to přehání a spěje ke zkáze, že chce do propasti stáhnout i všechny ostatní. Dělicí linie snad musí být někde jinde.
Omlouvám se za delší politickou reakci, ale už je mi líto to mazat :)
Všichni v NHL řeší že Provorov odmítl byt na rozbruslení v duhovém dresu. Nikdo v NHL neřeší velký problém který má hodně ruských hráčů.