Chicagská stopa v letošním finále mezi Kings a Rangers
Během letošního finálového souboje o Stanley Cup budou mít Blackhawks zastoupení na obou stranách. V týmu Rangers hraje útočník Dan Carcillo, který se s Chicagem loni radoval z titulu, do širšího kádru Kings pak patří útočník Colin Fraser, který v Chicagu vybojoval pohár před čtyřmi lety a předloni jej v LA obhájil. V Chicagu dříve hrávali také hlavní trenér Kings Darryl Sutter, ředitel hráčského vývoje Nelson Emerson a hlavní evropský skaut Christian Ruutu. Dres New Yorku obléká obránce John Moore z Winnetky, bohatého předměstí na severu Chicaga, a v Chicagu se narodil také obránce Conor Allen, loni jeden z nejžádanějších volných hráčů v univerzitní soutěži, který letos za Rangers ve 3 zápasech debutoval v NHL.
Devětadvacetiletý křídelník Dan Carcillo je rozporuplným hokejistou. V NHL je znám hlavně jako nepříjemný provokatér a hráč, který je sice dostatečně rychlý a šikovný, aby se prosadil v soutěži, často ale neudrží své emoce na uzdě a oslabuje svůj tým. V roce 2003 jej ve 3. kole draftoval Pittsburgh, do NHL ale naskočil až jako hráč Phoenixu, kde si vysloužil jak pochvalu od Wayna Gretzkyho za své schopnosti v zakončení, tak dvě ocenění pro nejvylučovanějšího hráče soutěže. Dvě a půl sezony odehrál ve Philadelphii, se kterou v roce 2010, neúspěšně bojoval ve finále o Stanley Cup, a v létě 2011 se dohodl na smlouvě s Chicagem. Celkem za Blackhawks nastoupil do 51 zápasů, ve kterých nasbíral 14 bodů (4+10), 93 trestných minut a +11. Polovinu své první sezony v Chicagu zmeškal kvůli zraněnému koleni, dalších 11 utkání byl postupně třikrát v trestu. Na začátku loňské zkrácené sezony si zranil druhé koleno a vynechal 15 střetnutí. V playoff odehrál 4 zápasy (0+1) a podílel se tak na zisku Stanley Cupu.
V létě už pro něj Hawks neměli místo a Carcilla tak za podmíněnou volbu v draftu poslali právě do Los Angeles. Za Krále odehrál 26 zápasů a na začátku ledna se stěhoval opět výměnou za volbu v draftu na druhý konec USA, do New Yorku. Za Rangers stihl 31 utkání a 8 dalších v playoff. Ve třetím duelu série proti Montréalu dvakrát udeřil čárového rozhodčího Scotta Driscolla, který se ho snažil udržet mimo bitku jiných hráčů, a Carcillo dostal trest na 10 zápasů. Tím by nemohl do finálové série zasáhnout vůbec, později mu ale byl trest snížen na 6 utkání a Carcillo tak může nastoupit do 4. zápasu, který Rangers sehrají doma v Madison Square Garden.
Devětadvacetiletý centr Colin Fraser byl prvním hráčem z mistrovské sestavy v roce 2010, který dokázal pohár obhájit. Do NHL jej draftovala v roce 2003 na začátku třetího kola (o 4 místa před Carcillem) Philadelphia, ani Fraser ale ve svém prvním týmu do NHL nenakoukl. O rok později získalo juniorského mistra světa Chicago v rámci výměny zkušeného ruského útočníka Alexeie Zhamnova a Fraser odehrál za Blackhawks během čtyř sezon 157 zápasů, přičemž víc jak 200 dalších nastupoval na farmách Chicaga v Norfolku a Rockfordu. V dresu Hawks nastřílel celkem 13 branek a na 23 přihrál. Vyloučen byl na 108 minut a připsal si +6. V playoff 2010 se na zisku Stanley Cupu podílel ve třech zápasech a v létě se pak zařadil mezi řadu hráčů, kteří Chicago opustili. Blackhawks jej vyměnili za volbu v šestém kole draftu (Mirko Höfflin), v Kanadě ale rodák ze Sicamous (BC) zůstal jen jeden rok než se v rámci komplikovaného trejdu Ryana Smytha stěhoval do LA. Kings pomohl v cestě za pohárem 2 body (1+1) v 18 zápasech playoff. Letos ale hraje za poslední roky nejméně, více jak polovinu zápasů strávil na tribuně a poprvé od sezony 2007/2008 si zahrál i na farmě v Manchesteru.
Třiadvacetiletý John Moore byl do NHL draftován jako 21. celkově v roce 2009 Columbusem, za který odehrál během tří let 86 zápasů. Loni byl součástí velké výměny Mariána Gáboríka, který dnes shodou okolností nastoupí právě proti svému bývalému týmu, za který odehrál přes 250 střetnutí a dvakrát překonal hranici 40 vstřelených branek. Moore, šikovný útočně laděný obránce, pochází z Winnetky, severního předměstí asi 25 kilometrů od Chicaga a před draftem hrál několik sezon za mladežnické týmy ve Windy City: dorostenecký Chicago Mission a později Chicago Steel v USHL. V týmu Steel tou dobou hrávali třeba Drew LeBlanc (dnes Chicago), Andy Miele (Phoenix), Jamie Oleksiak (Dallas) nebo Philip Samuelsson (Pittsburgh).
Trenér LA Darryl Sutter strávil celou svou hráčskou kariéru v NHL v Chicagu, kde odehrál 406 zápasů s bilancí 161 zásahů, 118 asistencí a 288 trestných minut. Po třech letech se stal kapitánem mužstva a tím byl až do roku 1987, než v 29 letech s hraním skončil. Blackhawks, kteří jej draftovali v roce 1978 v 11. kole, pak hned posílil jako asistent trenéra, dva roky pak vedl farmářské týmy Hawks v Saginaw a Indianapolis než se vrátil do Chicaga. V roce 1992 se s týmem podíval do finále, kde byl úspěšnější Pittsburgh, o tři roky později pak už jako hlavní trenér dovedl Chicago do finále západní konference. Z NHL poté na chvíli zmizel, brzy se ale postavil na lavičku San José a po šesti sezonách pak i Calgary, kde následně působil jako generální manažer Flames. Hned ve své první celé sezoně v Calgary došel s týmem do finále, znovu byl ale lepší soupeř, tentokrát Tampa Bay. Na pohár si sáhl až v roce 2012, během své první sezony v LA. O rok později Kings prohráli ve finále Západní konference s Chicagem a nyní svému protivníkovi porážku v souboji dvou posledních vítězů vrátili.
Christian Ruutu odehrál za Chicago v letech 1992–1995 celkem 158 utkání, během kterých zaznamenal 90 bodů za 28 branek a 62 finálních přihrávek. Většinu své kariéry v NHL strávil s velice dobrými statistikami v Buffalu, Chicagu se mu podařila první sezona (57 bodů), druhá už méně a moc se mu nevedlo ani po výluce 1994–1995. V létě se pak dvojnásobný stříbrný medailista z mistrovství světa vrátil nadobro do Evropy a na závěr kariéry si ještě udělal radost titulem s Hämeenlinnou než převzal jako generální manažer Blues Espoo. Řadu let pak působil jako (evropský) skaut Phoenixu (draftoval mj. Alexandera Ruutua ve 2. kole 2011), poslední tři sezony se pak na stejné pozici, letos jako vedoucí, věnuje vyhledávání talentů pro LA.
Nelson Emerson nastupoval v Chicagu jen krátce během sezony 1998–1999, kdy oblékl dres Blackhawks v 27 zápasech (4+10). Šikovný křídelník byl do NHL draftován ve 3. kole v roce 1985 St. Louis a pak prožil fantastickou kariéru v univerzitní soutěži, kde hrál za Bowling State (294 bodů ve 178 zápasech, třikrát finalista Hobey Baker Award, nováček roku a několik nominací do All-Stars týmu soutěže). V NHL hrál postupně za Blues, Winnipeg, Hartford, Carolinu, Chicago, Ottawu, Atlantu a naposledy LA, kde v roce 2002 uzavřel svou hráčskou kariéru. Do klubu se pak po pěti letech vrátil jako asistent trenéra a později jako ředitel pro hráčský vývoj, což je pozice, kterou zastává dodnes.
No to mi povídej… já nejdřív omylem koukal půl zápasu na utkání č. 2, to už jsem si říkal, že je to strašná nuda, jako ten čtvrtej zápas. No a pak tohle! :D
No kdyby sme to hráli my, tak mám tak 20x zástavu srdce :D
Ten Boylův gól byl parádní po všech stránkách, teda až na Quicka :) Prodloužení bylo skvělý, spousta šancí, čtyři tyčky, akce střídala akci, tak to má být. U toho rozhodujícího gólu už jsem si říkal, ať střílí na dorážku, Hank to asi hůř pak vyrazit nemohl. Martineze asi měl vzít vracející se Zucc, ale to už je historie. Kings mají pohár zaslouženě, zvládli toho letos hrozně moc. Ale i tak, Hawks byli jen kousek od toho, aby je zastavili…
No hura, konecne muzu jit spat. Zapas fakt super a nakonec ma sc i lepsi tym, takze dobry.
Ale jak uz jsem psal. Skoda, stacil gol a meli sme ho my.
Ok, menim nazor, ten zapas se neskutecne NESKUTECNE! rozjel. Fakt parada.
Sem si jistej, ze nas od sc delil jeden gol. Rangers jsou proste uplne tragicky a neda se na to ani koukat. Fakt hrajeme super atraktivni hokej.
Čtvrtej zápas jsem viděl a i když tam bylo pár napínavých momentů, tak celkově mě to nějak nevtáhlo. Jako by hráčům oběma týmů vlastně ani tolik nevadilo, kdyby prohráli, a snažili se až posledních pár minut. Ale nechci nikomu nic brát, prostě to teď ještě asi nejsem schopnej pořádně vnímat :) Girardi měl jedno nebo dvě dobrý střídání, jinak se mu to hrubě nepovedlo. Staal mi připadal ztracenej. Vůbec u Rangers je dost hráčů, kteří hrají hloupě a chybí jim herní myšlení. Na druhou stranu, za stavu 0:3 ve finále, co by (ne)zaujatý divák chtěl, že jo :) Asi jsme asi vážně zhýčkaní, protože při zakládání útoku na obou stranách ve mně pokaždý hrklo, Hawks to hrajou úplně jinak a tohle bylo dost na náhodu. Obranná činnost nebo práce v útočným pásmu, tam už takový rozdíl není, ale rozehrávka, to je fakt obrovskej rozdíl. Rangers to zvládli s kopou štěstí, který se jim dřív vyhýbalo, aspoň to není čistý 4:0 a pokud jakkoli urvou ten další zápas, tak proč ne, drama je na světě…
Doufejme ze se to uz dnes rozhodne a my se budeme moci soustredit na dulezitejsi veci nez LA :-)
Rozhodně ale Montreal patří k tomu nejlepšímu na Východě.
Rengers ted budou mit velky problem se stropem a zaroven u nich nevidim zadne zajimave juniory, kteri by mohli vyrust. Mozna udelat 1-2 chytre vymeny a udrzi se nahore.
Montreal - ten tym neni az tak dobry na to jak daleko se letos dostali, maji velmi dobreho kouce, tomu vsechna cest. Ale je pravda ze maji nekolik mladiku at uz v tymu nebo v juniorech, kteri by mohli tym hodne posilit.
V zásadě souhlas, ale třeba ani Montréal nevypadá zle. No a NYR bych apriori neřadil mezi týmy bez šance. Na západě by mohl jít nahoru ještě Dallas a bůhví jak dlouho to bude trvat Edmontonu. Ale je pravda, že na špičce jsou momentálně Anaheim, Boston, Chicago, Colorado, Los Angeles, St. Louis.
Podle me to Rengers nedaji, proti silne ctyrce ze zapadu (LA, Chicago, Anaheim, St.Luis) se podle me z vychodu muze postavit Boston, druhy vychodni tym, ktery by nekoho z techto 4 porazil v serii na 4 vitezne nevidim. Tampa a Phila tam muzou byt za 1-3 roky, kdyz se zadari prestavba i Pittsburgh. Ale za 1-3 roky vyrostou na zapade i Colorado a Minesotta a zapad bude zas o neco drsnejsi, na vychode jsou to bud nevyrazne tymy (treba Ottawa, Carolina) prestarle tymy (Detroit, New Jersey) nebo tymy v prestavbe, ktera bude na nekolik let (Florida, Buffalo).
Ale bylo by to vtipný, kdyby to dokázali otočit. Nevim, jestli se někdy stalo, že tým dokázal otočit z 3:0 na 3:4 a pak se mu to samé stalo v opačně z 0:3 na prohru 4:3
Východ tolik nesleduju, ale nemyslím si, že to Rangers otočí. 4:0 nebo 4:1 :(
Oni je snad porazí 4:0 na zapasy